Biografia

Andrzej Chochół urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jako kilkunastoletni chłopiec zaczął poważnie traktować naukę gry na gitarze. Swą muzyczną pasję rozwija do dnia dzisiejszego.

Powstanie zespołu Stan d’Art
Rok 1983 stał pod znakiem grupy Stan d’Art. Jego założycielami byli Andrzej i jego kolega ze studiów Darek Galon. Do zespołu zaprosili Włodzimierza Kiniorskiego, Mariana Zycha i Leszka Dziarka.
Grupa koncertowała w całej Polsce. Stawała się coraz lepiej rozpoznawalna, osiągając wysokie oceny zarówno krytyków, jak i publiczności.

W roku 1985 Stan d’Art zdobył I nagrodę na Festiwalu Krzysztofa Komedy w Warszawie, a w 1986 roku Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Nowoczesnego „Jazz nad Odrą”.

Zespół oraz jego poszczególni członkowie zdobywali czołowe miejsca w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.
Andrzej Chochół znalazł się w rankingu 10 najlepszych muzyków w kraju, w kategorii  “Gitarzysta jazzowy”. Pozostawał w tym gronie przez 2 lata (1985-1987).
W 1987 roku Andrzej wraz z zespołem Stan d`Art nagrał pierwszą płytę wydaną przez Polskie Nagrania.
W tym samym czasie rozwijał swą karierę gitarzysty koncertując i nagrywając m.in. w formacjach:

Violin Meeting, Space Shuttle, Asocjacja Andrzeja Przybielskiego, Teatrem Performer. Występował też z wieloma znanymi muzykami m.in. Krzysztofem Ścierańskim, Aleksandrem Koreckim, Henrykiem Gembalskim, Januszem Smykiem, Jorgosem Skoliasem, Bernardem Maselim, Michałem Zduniakiem, Adamem Wendtem, Januszem Janiną Iwańskim, Ewą Urygą.

Rozwój kariery solowej

Z końcem lat osiemdziesiątych Andrzej  zajmował się głównie muzyką jazzową- harmolodic, free jazz, fusion.
Znacznie szersze zainteresowania muzyczne Andrzeja ujawniły się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to postawił większy akcent na karierę solową.
Wtedy też utworzył grupę Trouble Makers, złożoną z młodych muzyków, głównie jego wychowanków.
Na koncertach prezentował kompozycje własne, które umieścił na wydanej w 1998 roku płycie “Andrzej Chochół Cooperation”.
W prestiżowym magazynie muzycznym Gitara i Bas ukazała się bardzo pozytywna recenzja twórczości Andrzeja. Oto jeden z jej fragmentów:
Muzyk ten odkrywa swoją wiedzę, umiejętności i wrażliwość muzyczną (…) serwuje ciekawie zaaranżowane, przyjemne granie, gdzieś pomiędzy Sternem, Stingiem, Spyro Gyra i Methenym a Bensonem. (…) Płyta Chochół Cooperation stanowi bardzo interesujący dokument muzyczny gitarzysty, którego powinniście poznać …
Wspomniana płyta otrzymała bardzo wysokie notowania – cztery gwiazdki.
Na przełomie lat 80 i 90- tych Andrzej podjął działania promujące muzykę jazzową w swoim mieście, inicjując Zaduszki Jazzowe. W 2017 roku odbędzie się XXIX edycja Zaduszek Jazzowych.
Dzięki jego entuzjazmowi i uporowi ostrowiecka publiczność mogła słuchać na żywo takich wykonawców, jak: Bob Berg, David Kikoski, Deric James, Rick Hollender i Urszula Dudziak, grupa Hi-Lo i Patrycja Beysens ze Szwecji oraz Jan Ptaszyn Wróblewski, Krystyna Prońko, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Grażyna Łobaszewska, Jorgos Skolias, grupa Globetrotters, Walk Away, Bill Evans, Zbigniew Namysłowski i wielu innych.

Działalność pedagogiczna

Andrzej od wielu lat prowadzi działalność pedagogiczną, kształcąc i kierując rozwojem wielu młodych, niejednokrotnie dziś już znanych muzyków.

Pomagał im w rozpoczęciu artystycznej kariery, wspomagał swoją wiedzą, zapraszał do nagrań studyjnych i koncertów.
U boku Andrzeja szlifowali swe umiejętności m.in.
 • Marek Motylski  (perkusja) – doskonały i wszechstronny perkusista młodej generacji, od lat związany z zespołem Andrzeja Chochoła, były członek zespołu MAFIA, z którym występował na koncertach estradowych i nagraniach płytowych, koncertował z K.A.S.A., Big Band Katowice, muzyk sesyjny.
 • Grzegorz „Ornette” Stępień  (gitara basowa) – koncerty z Krystyną Prońko, Aleksandrem Koreckim, K.A.S.A. i Odziałem Zamkniętym.
 • Wojtek Kidoń (konga) – współpracował z Enrique Iglesiasiem, Krystyną Prońko, Rafałem Brzozowskim, Czesławem Mozilem, Tomkiem Torresem, Bartkiem Grzankiem, Markiem Kościkiewiczem, Edytą Górniak, Markiem Piekarczykiem.
Jego talent posłużył także muzykom spoza kręgu jazzowego. Andrzej udzielał się w nagraniach muzyki popowej, bluesowej, alternatywnej, poezji śpiewanej.

Jako główny specjalista d/s muzyki w MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Andrzej Chochół otrzymał w 1991 roku nagrodę Wojewody Kieleckiego za wkład wniesiony w tworzenie życia kulturalnego Kielecczyzny oraz w 1999 roku z rąk prezydenta Ostrowca Św. nagrodę za krzewienie kultury w mieście i regionie.

Występy w Polsce i na świecie

Andrzej Chochół brał udział w znaczących festiwalach w kraju: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar, Pomorska Jesień Jazzowa, Kieleckie Jaduszki Jazzowe, Festiwal „Tribute to Miles” i wiele innych.
Wielokrotnie koncertował poza granicami Polski: Francja, Ukraina, Rosja, Wielka Brytania, Czechy, Kanada.
Dokonał też wielu nagrań płytowych m. in.
 • Stan d`Art – Undegrajdoł
 • Zdu-Bop – Tańce Zdubopskie (M. Zduniak, H. Gembalski)
 • Orkiestra Świętokrzyska – Gospodarstwo Artystyczne OŚ (A. Przybielski, R. Nowakowski)
 • Orkiestra Dni Naszych – Loveland (J. Kobyliński)
 • Canto – Jesteśmy mgłami (R. Góra, K. Jankowska)
 • Andrzej Chochół – Piosenki dla niegrzecznych dzieci (M. Ślusarska, J. Motylska, J. Gwardecki)
 • Natural Beat Band & Andrzej Chochół
 • Studium Instrumentów Etnicznych – 3.5.7 (P. “Stiff” Stefański)
 • KGBand – Mira Na Obu Brzegach Tęczy (K.J.Krawczyk, G. Łobaszewska)
Po przygodzie z  popowo-rockową płytą „Piosenki dla niegrzecznych dzieci” do tekstów Jana Brzechwy, Andrzej nagrał materiał w duecie z Michałem Zduniakiem – adresowany do znawców jazzu. Gra Andrzeja przywodzi tu na myśl nieco Pata Metheny’ego i jego Song X czy Zero Tolerance. Obaj muzycy znajdują się świetnie – wręcz telepatycznie – w otwartych formach tej sesji. Ta obiecująca dla koneserów płyta została wydana przez Polonia Records w 2008 roku.

W październiku 2008 roku termin jubileuszowych Zaduszek Jazzowych zbiegł się z wydaniem i promocją płyty Here We Go. Płyta ta, nagrana w smooth-jazzowym stylu z muzykami z grupy Funk Collective (Bartek Abramowicz, Christian Broniarz, Grzegorz Poliszak, Marek Matwiejczyk, Dorota Broniarz) oraz specjalnym gościem – Billem Evansem (USA) – spotkała się z natychmiastowym zainteresowaniem słuchaczy.

Na uwagę zasługuje również współpraca z wokalistką Mirą Kubasińską, dla której Andrzej stworzył większą formację, a także występował z nią w duecie.

Instrumenty

Andrzej używa różnych instrumentów, choć najbardziej przywiązany jest do gitar Fender Telecaster, Gibson ES-335 oraz Gibson ES-175D. Wzmacniacze z jakich korzysta to Fender Twin Reverb i Mesa Boogie Heartbreaker.